Bio Dobré ghí, 450 ml

12,49€

  • Cena vo vernostných bodoch: 1099
  • Kód produktu: DS 05
  • Vernostné body: 54
  • Dostupnosť: Skladom

Ghí je jedným z najvýznamnejších surovín indickej kuchyne už celé tisícročia. Väčšina z nás ho pozná pod menom topené maslo, od obyčajného masla sa však odlišuje  tým, že nepodlieha skaze a je možné ho uchovávať aj roky. Jeho výrobou sa  začalo z nutnosti. V miestnych klimatických  podmienkach Indie sa maslo rýchlo pokazilo, a keďže nebolo vyriešené jeho dlhodobé uchovávanie na chladnom mieste, do popredia sa dostala iniciatíva vytvoriť si taký produkt, ktorý je odolný voči skaze.

 

Vyvinula sa taká metóda výroby masla, ktorou sa zabezpečila eliminácia procesov vedúcich k skaze:  odstránili sa z nej všetky ľahko sa kaziace zložky, ktoré mali na svedomí jeho predčasný rozklad. Hlavné tajomstvo prípravy najzdravšieho a najčistejšieho masla  na svete spočíva v tom, že sa najprv privedie do varu, pričom stratí väčšinu svojej vlhkosti. Takisto sa z neho vylučuje aj mliečna bielkovina spolu s mliečnym cukrom. Bielkovina, tvoriaca bielu vrstvu, sa ponorí na spodok, na povrchu roztopeného masla sa objaví pena.  Po odstránení tak bielkovinovej vrstvy, ako peny na povrchu, ghí sa vyrába z tekutiny, ktorá medzi nimi ostáva.

 

Obyčajne sa za dobré maslo považuje maslo s 82% -ným obsahom tuku. Keď sa z neho odstránia zvyšné zložky, ktoré tvoria 18 %, dostaneme čisté maslo, ktorý obsahuje až  99, 6% tuku. Takémuto maslu sa hovorí maslový olej alebo maslový tuk, ktorý  pri 15 C môže byť uskladnený až 1-2,5 roky. Podľa indických skúseností  sa však uskladňuje aj dlhšiu dobu. Dokonca sa traduje, že čím je staršie, tým sa jeho liečivá sila znásobí. Keďže horí len pri 190 C (podľa iných zdrojov dokonca pri 250 C), nemusíme sa obávať, že zhorí alebo sa pripáli, aj na pečenie sa môže použiť viackrát.

 

Je jedným z najbohatších zdrojov vitamínu A (nevyhnutný pre zdravie zraku), obsahuje aj vitamín D (pomáha kostiam ), vitamín E (zodpovedá za zdravie  kože, vlasov a nechtov ), dokonca aj vitamín K (dôležitý faktor zrážania krvi, je nevyhnutný aj pri tvorbe bielkovín). Ďalej obsahuje antioxidanty, ktoré viažu nebezpečné voľné radikály v tele, aj esenciálne Omega- 3  a Omega- 6 mastné  kyseliny, ktoré znižujú hladinu tukov k krvi.

 

Topené maslo podporuje činnosť mozgu , podľa ayurvédy je ghí koordinátorom tela aj mysle.

 

Obsah: 450 ml

Zloženie: čistý maslový tuk, min. 99,3%

Vyrobené: z Českého masla

 

 

Napísať hodnotenie

Napísať hodnotenie

Poznámka: HTML kódy nebudú použité!
    Zlé           Dobré
Overovací kód

Zákazníci kúpili tiež

RAW tyčinky 3 x 24g

Na výrobu tyčiniek sa používajú iba suroviny prirodzene sušené bez pridania SO2, bez pridania cukru..

2,92€ 3,29€

BIO Kurkuma 60g

V poslednej dobe sa často prízvukuje jej popredné miesto v liečbe a hlavne prevencii rakov..

2,29€

BIO CACAO RAW 60g

Kakao je jednou z najobľúbenejších ingrediencií na celom svete. Obsahuje široké spektrum mine..

2,59€

BIO CEJLONSKÁ ŠKORICA mletá 60g

Pravá škorica cejlónska /Cinnamon zeylanicum - verum / je korenie získané z vnútornej kôry Škoricov..

3,30€