Pestrec mariánsky je bylinný prostriedok odvodený z rastliny pestreca mariánskeho, známeho tiež ako Silybum marianum.

Táto pichľavá rastlina má výrazné fialové kvety a biele žily, o ktorých tradičné príbehy hovoria, že boli spôsobené kvapkaním mlieka Panny Márie na jej listy.

Účinné zložky v pestreci mariánskom sú skupina rastlinných zlúčenín známa pod pojmom silymarín (1).

Jeho rastlinný liek je známy ako extrakt pestreca mariánskeho. Extrakt z pestreca mariánskeho má veľké množstvo silymarínu (medzi 65-80%), ktorý bol koncentrovaný z rastliny pestreca mariánskeho.

Je známe, že silymarín extrahovaný z pestreca mariánskeho má antioxidačné, antivírusové a protizápalové vlastnosti  (234).

V skutočnosti sa tradične používa na liečbu porúch pečene a žlčníka, podporuje produkciu materského mlieka, prevenciu a liečbu rakoviny a dokonca chráni pečeň pred uhryznutím hada, alkoholom a inými environmentálnymi jedmi.

Tu je 7 vedecky podložených prínosov pestreca mariánskeho.

1. Pestrec Mariánsky Chráni Vašu Pečeň

Pestrec mariánsky je často propagovaný pre svoje účinky na ochranu pečene.

Pravidelne sa používa ako doplnková terapia u ľudí, ktorí majú poškodenie pečene v dôsledku chorôb súvisiacich s alkoholickým ochorením pečene, nealkoholických tukových pečeňovích ochorení, hepatitídy a dokonca aj rakoviny pečene (156).

Používa sa tiež na ochranu pečene pred toxickými látkami, ako je amatoxín, ktorý je produkovaný muchotrávkou zelenou a je smrteľný pri požití (78).

Štúdie preukázali zlepšenie funkcie pečene u ľudí s ochorením pečene, ktorí užívali doplnok pestreca mariánskeho, čo naznačuje, že môže pomôcť znížiť zápal pečene a poškodenie pečene (9).

Hoci je potrebný ďalší výskum na to, ako to funguje, je pravdepodobné, že pestrec mariánsky znižuje poškodenie pečene spôsobené voľnými radikálmi, ktoré sa produkujú, keď pečeň metabolizuje toxické látky.

Jedna štúdia tiež zistila, že môže mierne predĺžiť dĺžku života ľudí s cirhózou pečene v dôsledku alkoholického ochorenia pečene (10).

Výsledky štúdií však boli zmiešané a nie všetkým sa zdalo, že extrakt pestreca mariánskeho mal priaznivý vplyv na ochorenie pečene.

Preto je potrebných viac štúdií na určenie dávky a dĺžky liečby, ktoré sú potrebné pre špecifické pečeňové stavy (21112).

A hoci sa extrakt pestreca mariánskeho bežne používa ako doplnková terapia pre ľudí s ochoreniami pečene, v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že vám môže zabrániť, aby ste dostali tieto podmienky, najmä ak máte nezdravý životný štýl.

ZHRNUTIE Výťažok z pestreca mariánskeho môže pomôcť chrániť pečeň pred poškodením spôsobeným chorobou alebo otravou, aj keď je potrebný ďalší výskum.


2. Môže Pomôcť Zabrániť Poklesu Funkcie Mozgu v Dôsledku Veku

Pestrec mariánsky sa používa ako tradičný prostriedok na liečbu neurologických stavov, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba už viac ako dvetisíc rokov (13).

Jeho proti-zápalové a antioxidačné vlastnosti znamenajú, že táto látka môže byť neuroprotektívna a môže pomôcť zabrániť poklesu mozgovej funkcie, ktorú prežívate počas starnutia (1415).

V testoch so skúmavkami a štúdiách na zvieratách sa preukázalo, že silymarín zabraňuje oxidatívnemu poškodeniu mozgových buniek, čo môže pomôcť predchádzať úbytku duševného stavu (1617).

Tieto štúdie tiež ukázali, že pestrec mariánsky môže byť schopný znížiť počet amyloidových plakov v mozgu zvierat s Alzheimerovou chorobou (181920).

Amyloidné plaky sú lepkavé zhluky amyloidových proteínov, ktoré sa môžu vybudovať medzi nervovými bunkami ako starnete.

V mozgoch ľudí s Alzheimerovou chorobou sa vyskytujú vo veľmi vysokých počtoch, čo znamená, že by pestrec mariánsky mohol byť potenciálne použitý na liečbu tohto ťažkého stavu (21).

V súčasnosti však neexistujú žiadne štúdie zamerané na človeka, ktoré by skúmali účinky pestreca mariánskeho v prípade ľudí s Alzheimerovou chorobou alebo iných neurologických stavov, ako je demencia a Parkinsonova choroba.

Navyše nie je jasné, či je pestrec mariánsky dostatočne absorbovaný u ľudí, aby umožnil prechod dostatočného množstva hematoencefalickou bariérou. Je tiež neznáme, aké dávky by museli byť predpísané, aby mali priaznivý účinok (18).

ZHRNUTIE Pôvodne testy v skúmavkach a na zvieratách ukázali, že pestrec mariásnky má niektoré sľubné vlastnosti, ktoré by mohli užitočným spôsobom chrániť funkciu mozgu. V súčasnosti je však nejasné, či má rovnaké priaznivé účinky na ľudí.


3. Pestrec Mariánsky Môže Ochrániť Vaše Kosti

Osteoporóza je ochorenie spôsobené progresívnou stratou kostí.

Zvyčajne sa vyvíja pomaly v priebehu niekoľkých rokov a spôsobuje slabé a krehké kosti, ktoré sa ľahko zlomia, dokonca aj po menších pádoch.

Ukázalo sa, že v experimentálnych skúmavkových testoch a testoch na zvieratách sa ukázalo, že pestrec mariánsky je vhodný na stimuláciu mineralizácie kostí  a potenciálne chráni pred stratou kosti (2223).

V dôsledku toho vedci naznačujú, že pestrec mariánsky môže byť užitočnou terapiou na prevenciu alebo oddialenie straty kostnej hmoty u postmenopauzálnych ženách (2425).

V súčasnosti však neexistujú žiadne štúdie na ľuďoch, takže jeho účinnosť zostáva nejasná.

ZHRNUTIE U zvierat sa ukázalo, že pestrec mariánsky stimuluje mineralizáciu kostí. Avšak, ako to ovplyvňuje ľudí je v súčasnosti neznáme.


4. Môže Pomôcť pri Liečbe Rakoviny

Bolo navrhnuté, že antioxidačné účinky silymarínu môžu mať niektoré protinádorové účinky, ktoré by mohli pomôcť ľuďom liečiacim rakovinu (9).

Niektoré štúdie na zvieratách ukázali, že pestrec mariánsky môže byť užitočný pri znižovaní vedľajších účinkov liečby rakoviny (262728).

Taktiež môže chemoterapiu podporiť v pôsobení proti určitým druhom rakoviny a za určitých okolností dokonca zničiť rakovinové bunky (9293031).

Štúdie na ľuďoch sú však veľmi obmedzené a ešte nemajú u ľudí významný klinický účinok (3233343536).

Môže to byť preto, že ľudia nie sú schopní absorbovať dostatok, aby získali liečivý účinok.

Ďalšie štúdie sú potrebné predtým, než sa dá zistiť, ako môže byť silymarín použitý na podporu ľudí podstupujúcich liečbu rakoviny.

ZHRNUTIE Účinné zložky v pestreci mariánskom preukázali u zvierat zlepšenie účinkov niektorých liečení rakoviny. Ľudské štúdie sú však obmedzené a zatiaľ nepreukázali žiadne priaznivé účinky.


5. Môže Podporiť Produkciu Materského Mlieka

Jedným z hlásených účinkov pestreca mariánskeho je, že môže podporiť produkciu materského mlieka u dojčiacich matiek. Predpokladá sa, že pracuje tak, že vyrába viac mlieka-produkujúceho hormónu prolaktínu.

Údaje sú veľmi obmedzené, ale jedna náhodná, kontrolovaná štúdia zistila, že matky užívajúce 420 mg silymarínu počas 63 dní produkovali o 64% viac mlieka ako tie, ktoré užívali placebo (37).

Jedná sa o jedinú dostupnú klinickú štúdiu. Je potrebný väčší prieskum na potvrdenie týchto výsledkov a bezpečnosť pestreca mariánskeho pre dojčiace matky (383940).

ZHRNUTIE Pestrec mariánsky môže zvýšiť produkciu materského mlieka u dojčiacich žien, hoci sa vykonalo veľmi málo výskumu na potvrdenie jeho účinkov.


6. Môže Pomáhať Liečiť Akné

Akné je chronický zápalový stav kože. Zatiaľ čo nie je nebezpečné, môže spôsobiť jazvy. Ľudia môžu tiež zistiť, že to je bolestivé a obávajú sa jeho účinkov na ich vzhľad.

Bolo navrhnuté, že oxidačný stres v tele môže hrať úlohu vo vývoji akné (41).

Vďaka svojim antioxidačným a protizápalovým účinkom môže byť pestrec mariánsky užitočným doplnkom pre ľudí s akné.

Je zaujímavé, že jedna štúdia zistila, že ľudia s akné, ktorí užívali 210 gramov silymarínu denne počas 8 týždňov, zaznamenali 53% zníženie výskytu akné (42).

Vzhľadom na to, že je to jediná štúdia, je potrebný ďalší kvalitný výskum.

ZHRNUTIE Jedna štúdia ukázala, že ľudia užívajúci doplnky pestreca mariánskeho zaznamenali zníženie počtu výskytu akné na svojom tele.


7. Pestrec Mariánsky Môže Znížiť Hladinu Cukru v Krvi pre Ľudí s Cukrovkou

Pestrec mariánsky môže byť užitočnou doplnkovou terapiou na pomoc pri liečbe cukrovky typu 2.

Bolo zistené, že jedna zo zlúčenín v pestreci mariánskom môže fungovať podobne ako niektoré lieky na cukrovku tým, že pomáha zlepšiť citlivosť na inzulín a znížiť hladinu cuktu v krvi (43).

V skutočnosti nedávna revízia a analýza zistila, že ľudia, ktorí bežne užívajú silymarín, zaznamenali významné zníženie hladín cukru v krvi nalačno a HbA1c, čo je meradlo kontroly krvného cukru (44).

Navyše antioxidačné a protizápalové vlastnosti pestreca mariánskeho môžu byť tiež užitočné na zníženie rizika vzniku diabetických komplikácií, ako je ochorenie obličiek (43).

Táto štúdia však tiež uviedla, že kvalita štúdií nebola veľmi vysoká, takže je potrebné vykonať viac štúdií, kým bude možné robiť akékoľvek pevné odporúčania (44).

ZHRNUTIE Pestrec mariánsky môže pomôcť znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu, hoci je potrebných viac kvalitných štúdií.

Je Pestrec Mariánsky Bezpečný?

Pestrec mariánsky sa vo všeobecnosti považuje za bezpečný, keď sa užíva ústami (145).

V skutočnosti sa v štúdiách, kde sa dlhodobo používali vysoké dávky, vyskytli sa vedľajšie účinky len u asi 1% ľudí (1).

Keď sú hlásené, vedľajšie účinky na pestrec mariánsky sú všeobecne poruchy trávenia, ako je hnačka, nevoľnosť alebo nadúvanie.

Niektorým ľuďom sa odporúča, aby boli opatrní pri užívaní pestreca mariánskeho. Tie zahŕňajú:

·         Tehotné ženy:  Neexistujú žiadne údaje o jeho bezpečnosti u tehotných žien, preto sa zvyčajne odporúča, aby sa tomuto doplnku vyhli.

·         Ľudí alergických na túto rastlinu: Pestrec mariánsky môže spôsobiť alergiu u ľudí, ktorí sú alergickí na rodinu rastlín Asteraceae / Compositae.

·         Ľudia s cukrovkou: Účinky pestreca mariánskeho na zníženie krvného cukru môžu ľudí s cukrovkou vystaviť riziku nízkej hladiny cukru v krvi.

·         Tí s istými stavmi: Pestrec mariánsky môže mať estrogénne účinky, ktoré môžu zhoršiť podmienky citlivé na hormóny vrátane niektorých typov rakoviny prsníka.

ZHRNUTIE Pestrec mariánsky je všeobecne považovaný za bezpečný. Napriek tomu by tehotné ženy, osoby alergické na rodinu rastlín Asteraceae, osoby s cukrovkou a osoby s citlivosťou na estrogén mali predtým, než ju užívajú, vyhľadať lekársku pomoc.

Podstata

Pestrec mariánsky je bezpečný doplnok, ktorý vykazuje potenciál ako doplnková terapia rôznych chorôb, vrátane ochorení pečene, rakoviny a cukrovky.

Mnohé z týchto štúdií sú však malé a majú metodologické chyby, čo sťažuje poskytnutie pevného usmernenia k tomuto doplneniu alebo potvrdenie jeho účinkov (46).

Celkovo je potrebný kvalitnejší výskum na definovanie dávok a klinických účinkov tejto fascinujúcej rastliny.


Najčastejšie chyby pri stravovaní
Snažíme sa zmeniť stravovanie, pretože je to dobré pre naše zdravie, postavu či iný vlastný dôvod, ktorý sme si stanovili. Chytíme prvý zdroj informác...
Osteoporóza – strašiak každej kosti
Osteoporóza je jednou z ochorení, ktoré by ste určite nechceli nikdy mať. Je celkom bežné, že ľudia, ktorí ňou ochorejú (ale platí to aj pre iné ochor...